субота, 17. јул 2021.

Podešavanje motorizovane satelitske antene. DiSEqC motor vs Monoblock LNB

DiSEqC motor je vrsta "horizon to horizon" motora što znači da je okretanje satelitske antene moguće u rasponu od 180° tj. u celom području vidljivih satelita. Za razliku od manuelnih motora koji se pomeraju samo levo-desno (azimu), kod ovog tipa motora okretanjem motora se automatski menjeju i azimut i elevacija (nagib).


 Standard DiSEqC podrazumeva da se motor a samim tim i antena sa prijemnikom spajaja samo sa jednim koaksijalnim kablom. Sam satelitki prijemnik mora imati DiSEqC 1.2 jer se tako ostvaruje dvosmerna komunikacija prijemnik - motor - to je slučaj sa većinom novijih risivera. DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) predstavlja standardizovan protokol za komunikaciju satelitskog risivera i dodatne opreme (u ovom slučaju satelitskog motora). Prednost ovakvog načina komunikacije ogleda se u činjenici da se ona obavlja putem postojećeg, običnog koaksijalnog kabla, te da ne zahteva „razvlačenje” dodatnih vodova. U upotrebi se nalaze jednosmerni i dvosmerni DiSEqC protokoli koji se međusobno razlikuju po podršci za prenos povratnih informacija od spoljnog uređaja do risivera (dvosmerna veza). Jednosmerni protokoli se označavaju brojkama 1.0 ili 1.2, a dvosmerni 2.0 ili 2.1 Ovi motori primaju satelitske antene do 120cm.


Naravno potrebno je poznavati i osnovne astronomske pojmove kako bi montaža uopšte bila moguća. Kod montaže motora problem je kompleksniji jer se sam tanjir ne spaja na verikalnu šipku, već se za nju spaja motor. Šipka motora za koju se spaja tanjir sama po sebi ima nagib i to treba imati u vidu kod proračuna elevacije i longitude koja se podešava na motoru odnosno tanjiru.

Dakle, motor se spaja za verikalnu šipku. kao na donjoj slici.
Podešavate latitudu (geografsku širinu) i elevaciju kao da kačite tanjir.
Parametre vaše lokacije možete naći na ovom sajtu. Jednostavno ukucajte toponim vašeg mesta (npr. Kraljevo), a onda odaberiti referentni satelit (satelit čija je pozicija najbliža longitudi tj. geografskoj dužini vaše lokacije). Uobičajeno je da se za Srbiju bira Astra na 19.2, Hrvatsku Eutelsat W2 ili Astra itd. 



Ovo će naročito biti važno kasnije prilokom finog podešavanja tanjira jer je potrebno pronaći najjači signal tog satelita u nultom položaju (kazaljka na motoru mora biti na 0).


Ja sam podesio latitudu po svojoj lokaciji na 43.5 a naravno zvog konstrukcije metalnih elemenata uključujući i ovu lučnu podelu od presudnog značaja će biti kasnije fino podešavanje celog sistema.
Podešavanje elevacije prati podešavanje latitude. Ta zakonutost je data u donjoj tabeli.

Kada ste podesili nagib motora možete slobodno čvsto zaviti žabice za stub. Ostaje da se tanjir spoji sa šipkom motora. Latitudu tanjra morate korigovati za deklinaciju tj. od latitude motora oduzimete vrednost deklinacije. U mom slučaju 44 - 6.07 = 37.93. Naravno u tabeli nije bilo moje vrednosti latitude koja je 43.5, zato sam uyeo najbližu vrednost pa ću latitudu na lučnoj podeli tanjira postaviti blizu 38 stepeni. Šrafove na tanjiru ne stežite suviše čvrsto. 
Sada ostaje da u pozicicu 0 na motoru locirate referentni satelit. Najbolje je da  to učinite uspomoć nekog "sat findera" - ja koristim GTMedia V8 Finder BT03. Od izuzetne važnosti je da referentni satelit bude dobro pozicioniran jer će se greška pozicioniranja rasti sa udaljenosti ostalih satelita od referentnog. U mom slučaju npr. asteliti koje gledam su Astra 19.2e, Eutelsat 16e i BulgariaSat na 1.9e. Ako se uzme u obzir razlika u poziciji satelita od 18 stepeni i udaljenost satelita od Zemlje (preko 30000 km) lako se vidi koji otklon pravi loše pozicioniran satelit.

   

 Kada je on dobro podešen, ostaje samo da izvršite podešavanja risivera. U okviru sekcije "Motor setup" ili sl. odaberite USALS (Universal Satellites Automatic Location System) protokol i u okviru tih podešavanja odaberite vaš referentni satelit.

Tu još jednom možete proveriti jačinu i kvalitet signala i kada se uverite da je sve OK, snimite ta podešavanja. Sada odaberete satelite na kojima se nalaze željeni kanali i počnite sa skeniranjem. Tanjir će se automatski okretati u pravcu satelita i prilikom skeniranja ali i kasnije kada budete reprodukovali kanale iz vaše liste kanala.

Korišćenje motora je naročito važno u slučaju kad želite da gledate udaljene satelite (u našem slučaju Euelsat 16e - Total TVi MAXtv i BulgariaSat - Polaris) - ko prati ovaj forum zna i zašto :)

Ako pak želite da gledate satelite bliskih pozicija, npr. Hotbird, Eutelsat, Astra...bolje rešenje vam je monoblock lnb koji obzirom da je razlika pozicije lnb 1 i lnb 2  tri stepena može u isto vreme hvatati signal 2 satelita - Hotbird+Eutelsat ili Eutelsat+Astra...

Hvala na pažnji! ;) 
 

Нема коментара:

Постави коментар