Instaliranje sa usb fleša je najpopularniji način instalacije operativnog sistema. Ovo je najbrži i najpuzdaniji način jer nećete doći u iskušenje da npt. zbog izgrebanog diska instalacija pukne na pola i sl.
Podrazumeva se da prethodno imate windows 10 iso fajl. Evo mog predloga odakle možete da preuzmete. Evo nekih magnetnih linkova za torent klijente. Ako koristite uTorrent klijent ideite na File - Add torrent from url. Tu iskopirajte jedan od donjih linkova.
Windows 10 (v21H1) RUS-ENG x86-x64: LinkU pitanju je verzija 19043.1023 od 05.2021. U sebi ima implementirane sve bezbedonsne zakrpe. Odlična verzija koju sam instalirao na dosta računara. Pri instalaciji odaberite engleski jezik. Aktivirajte ga uz pomoć aktivatora mada ga možete aktivirati i bez aktivatora po mom uputstvu.
Starija verzija 10.0.17763.253 - 1809 iz 2019. godine. Moze biti i automatski aktiviran ali je najsigurnije da to uradite sami kao kod verzije iznad.
Ubacite USB fleš u vaš računar a zatim pokrenite program Rufus i podesite kao na slici ispod.
Kod strelice sa oznakom 1, možete odabrati opciju GBT ili MBR. GBT je noviji standard što za rezultat ima poboljšane performanse i pouzdanost vašeg HD-a. Jedan GPT disk sadrži dve kopije tabela particija, koje se nalaze u posebnoj, skrivenoj particiji, tako da je mnogo sigurniji. Ukoliko su podaci oštećeni, GPT može locirati i pokušati popravku oštećenih podatka sa druge lokacije na disku, dok MBR nema tu mogućnost i dok ne naletite na problem, nećete ni znati da ima oštećenje. Na MBR disku informacije o particijama i boot sektoru zapisane su na jednom mestu, ukoliko ovi podaci budu obrisani ili oštećeni, teško da se mogu povratiti. Samo 64-bitne verzije Windowsa mogu koristiti GBT šemu.MBR šemi odgovara BIOS firmware, dok GBT šemi odgovara UEFI firmware. Takođe, MBR ne podržava diskove veće 2 TB, takođe podržava samo do četiri primarne particije, ako želite više, morate da napravite od jedne primarne particije proširenu particiju.
Zaključak - ako je firware na vašem računaru UIFI (mozete ga prepoznati po grafičkom okruženju), kreirajte Windows bootabilan fleš sa GBT particijom. Ako je firmware BIOS (nema grafičkog okruženja - ugalsvnom plava pozadina i bela slova), kreirajte fleš sa MBR šemom.
Usb fleš sa ovako kreiranim butabilnim operativnim sistemom ubacite u računar. Udjite u BIOS/UEFI i u podešavanjima redosleda "butovanja" (Boot priority ili Boot order) postavite da fleš bude br 1. a hard disk broj 2.
Za boot mode odaberite UEFI, snimite podešavanja i resetujte kompjuter.
Operativni sistem se sada poduže sa USB fleša.
Sačekajte da se Windows instalira i pri ponudjenom resetu izvadite usb fleš iz računara kako se sisitem opet ne bi podizao odatle što bi značilo ponovno pokretanje instalacije. Automatski, pošo je hdd podešen kao 2. uredjaj tu će biti nastavljena instalacija sistema koja je započeta sa usb fleša. Naravno vi možete to rešiti i bez vađenja usb fleša tako što ćete posle reseta ponovo ući u BIOS i tu promeniti redosled "butovanja" - hard disk ćete staviti na prvo mesto.
Nastavak je trivijalan. Ostaje vam da sačekate da se sve završi i da setujete osnovna podešavanja koja će vam biti nudjena, kao što je npr. region (bitan zbog vremenske zone) ili tastatura...
Hvala na pažnji!
Нема коментара:
Постави коментар